Május 8-án Pláza-láz a Buda környéki településeken címmel írtam, Budakeszi önkormányzatának üzletközpont építési tervéről. Emlékeztetőül, a tervek egy 5 ezer négyzetméteres, 150 férőhelyes mélygarázsos komplexumról szóltak a város szívében, a Fő utcán, hitelből. Az átgondolatlan pénzügyi, gazdasági és kereskedelmi koncepción felül a legriasztóbb a város már fennálló forgalmi és környezeti problémáinak teljes figyelmen kívül hagyása volt.
Ez ellen emeltem szót, mint helyi lakos és politikus, valamint indított aláírásgyűjtést a Párbeszéd. A polgármester asszony a velem folytatott nyílt levelezésben véleményemet - hogy az üzletközpont tovább mélyítené a közlekedés már így is katasztrofális helyzetét valamint, hogy az ehhez kapcsolódó még nagyobb torlódások tovább rontanák a Fő utca illetve az egész település levegőjét - a város fejlődésének akadályoztatásaként, hangulatkeltésként állította be. De ennek ellenére, nyilván érzékelve a lakosság többségének elutasítását is, az önkormányzat megbízást adott környezeti hatástanulmány elkészítésére.
A három részes, novemberben elkészült és a lakossági közmeghallgatáson ismertetett tanulmány engem igazolt a forgalom, a levegő minőség és a zajterhelés vonatkozásában is.
A tanulmány leszögezi, hogy a Fő utcán a forgalom nagysága már most is csúcsidőben, meghaladja nemcsak a megfelelő hanem még az eltűrhető szolgáltatási szintet is. A Fő utca forgalma akkor fog csak csökkenni, ha elkészül az MO nyugati szektora - ami tudjuk az elkövetkezendő 10-20 évben még a tervek között sem szerepel - vagy egy Budakeszit elkerülő út.
Az elvégzett zajmérések és számítások alapján megállapítható, hogy a jelenlegi közlekedési zajterhelés is, a Fő utca mentén a legtöbb helyen - nappal és éjjel - meghaladja a határértéket.
A levegő minőségének vizsgálata - meglehetősen vitathatóan - csak két távoli automata mérőpont, 2. kerület Széna tér és Pesthidegkút, adataira épül. Budakeszin, helyben nem végeztek légszennyezettség mérést. De még így is kiderül, hogy az elmúlt 6 évben a levegő pl. nitrogén dioxid értéke folyamatosan meghaladja az egészségügyi határértéket.
December elején levélben fordultam a polgármester asszonyhoz, hogy a hatástanulmány megállapításai ellenére továbbra is ragaszkodnak-e a pláza építés ötletéhez. A válasz: "...megerősítem, hogy az önkormányzat nem tervezi üzletközpont építését a tárgyi területen..." Győzött a józan ész! Már csak egy kérdés maradt, miből és mikor lesz Budakeszinek új vagy felújított művelődési háza? Ugyanis az üzletközpont építésének ötletét az adta, hogy ehhez a projekthez kapcsolva kigazdálkodható lesz, mivel a városnak nincs pénze. Viszont a már kezdetekkor is nyilvánvalóan elhibázott koncepcióra, eddig elköltött a város kb.120 millió forintot.
Fotó: Fejér Martin